/Files/images/0_170dc_73599657_xl.gif

Однією з передумов нормального росту і розвитку дитини є повноцінне харчування. Харчовий раціон складають відповідно до вікових фізіологічних норм, ураховуючи правильне співвідношення білків, жирів, вуглеводів, мінеральних речовин, вітамінів.

Особливе місце в харчуванні дітей займають білки. Вони є основним пластичним матеріалом для побудови тканин і органів. Найповноціннішими вважаються білки тваринного походження, які містяться в молоці, м’ясі, сирі, яйцях. Проте надмір їх шкідливий для здоров’я. У дітей погіршується апетит, розлади.

Жири – основне джерело енергії потрібної в організмі для синтезу білків, жирів і вуглеводів. Основним джерелом для немовлят є грудне молоко, коров’яче молоко, вершкове масло, яєчний жовток. Дітям потрібні й рослинні жири (соняшникова, кукурудзяна, оливкова олії).

Вуглеводи належать до основних поживних речовин. Вони забезпечують нормальний перебіг обмінних процесів. Вуглеводи – крохмаль і фруктовий, солодовий, буряковий цукор – містяться в основному в продуктах рослинного походження: картоплі, овочах, фруктах, крупах, борошні.

Мінеральні речовини беруть участь у водному обміні, впливають на білковий і жировий обмін. Найбільше мінеральних речовин є в молоці, молочних продуктах, печінці, м’ясі, рибі, овочах, фруктах, яєчному жовтку.

· Кальцій – потрібний для утворення кісткової тканини, нормальної діяльності нервової і м’язової систем, бере участь у процесі зсідання крові. Найбільше солей кальцію є в капусті, бобових.

· Фосфор – потрібний для росту й розвитку кісткової тканини. Багато фосфору є у сирі, м’ясі, моркві, буряках, абрикосах, чорносливі.

· Магній – бере участь в обміні речовин, від нього залежить стан нервової системи. На солі магнію багаті вівсяні крупи, пшоно, петрушка.

· Залізо – є частиною гемоглобіну. На солі заліза багаті м’ясо, печінка, ікра, яблука.

· Калій натрій – регулюють водно-сольовий обмін. Їх багато в картоплі, кабачках, бананах, горосі.

Вітаміни потрібні для росту й розвитку організму, підвищують його опірність до захворювань, регулюють обмін речовин.

· Ретинол (вітамін А) підвищує опірність організму до інфекційних захворювань, нормалізує діяльність шкіри і слизових оболонок. Найбільше його є у вершковому маслі, молоці, моркві, гарбузах, щавлі, салаті, помідорах.

· Токоферолу ацетат (вітамін Е) – захищає деякі лабільні компоненти клітини від окислення.

· Вікасол (вітамін К) – стимулює синтез у печінці. Він міститься в різних харчових продуктах.

· Тіамін (вітамін В1) – відомий як засіб бадьорості, працездатності. Він захищає нервову систему від перевтоми. Достатня кількість є в хлібі пивних дріжджах, печінці, бобових.

· Піродиксин (вітамін В6) – бере участь у білковому обміні, сприяє діяльності нервової системи. Міститься він у м’ясі, рибі, овочах і фруктах.

· Ціанокобаламін (вітамін В12) – стимулює ріст і розвиток організму. Міститься в молоці, нирках.

·

Аскорбінова кислота (вітамін С) – підвищує опірність організму до інфекційних хвороб. Найбільше її в свіжих овочах, фруктах, капусті, цибулі, лимонах, апельсинах, смородині, шипшині, горобині, яблуках, картоплі, моркві. Щоб запобігти руйнуванню аскорбінової кислоти, дуже важливо знати правила кулінарної обробки.

Їжу треба урізноманітнити, тобто ті самі продукти протягом тижня можна давати кілька разів, але кожного разу в інших стравах. Наприклад, варену картоплю, потім картопляні котлети, запіканку. Різноманітна їжа збуджує апетит. М’ясні і рослинні супи дають дітям один раз на день. Важливо, щоб після сну дитина з апетитом поїла картопляне чи морквяне пюре з м’ясними або рибними котлетами. Велике значення в харчуванні дітей має правильний режим.

Обов’язковою умовою правильного харчування дитини є наявність гарячих страв під час кожного вживання їжі, бо холодна й суха їжа не сприяє процесам травлення.

Стіл має бути красиво сервірованим, посуд – барвистим. Велике значення має зовнішнє оформлення страв. Не треба давати дітям гострих соусів, прянощів, хрону. Правильне годування допоможе батькам виростити міцну, здорову дитину.

Рекомендації щодо організації
харчування дитини

Раціональне харчування - одна з основних умов здоров'я людини, її довголіття, плодотворної праці. Харчування повинно не лише покривати енергію, що витрачається дитиною, але й забезпечувати матеріал, необхідний для росту й розвитку всіх органів і систем організму. Досліджено, що процеси обміну речовин у дітей протікають значно інтенсивніше, ніж у дорослих. Адже вони більше рухаються і гуляють, що теж викликає значні енергетичні витрати. В їжі повинні обов'язково поєднуватися у правильному співвідношенні речовини, що входять до складу тварин людського організму: білки, жири, вуглеводи, мінеральні солі, вітаміни, вода. У дитячому харчуванні мають враховуватися якісні показники білків. Найцінніший і найкорисніший для росту дитини тваринний білок. Достатня його кількість є в м'ясі, рибі, молоці, яйцях та ін. Основними джерелами рослинного білка є хліб, крупа, макарони. Важливу роль відіграють жири. Вони є пластичним матеріалом, слугують розчинниками вітамінів А і Д. Але надмір жирів шкідливий, бо сприяє порушенню обміну речовин, погіршенню засвоєння білка, іноді викликає розлади органів травлення. Жири, як і вуглеводи, є джерелом поповнення енергії. Вуглеводи - основний матеріал для енергії м'язової діяльності. Велика їх кількість є в овочах, фруктах, ягодах та їх соках, молоці, у вмісті яких є багато глюкози і фруктози. У щоденному раціоні дитини обов'язково мають бути вітаміни. Недостатня їхня кількість різко погіршує стан здоров'я, ріст і розвиток організму. Адже вони беруть участь в обміні білків, жирів, вуглеводів, регулюють окремі біохімічні й фізіологічні процеси, забезпечують життєві функції організму.

Добрий апетит і улюблені страви

Рецепт 1

Навчіться не помічати поганого апетиту дитини Не реагуйте хворобливо на те, що дитина мало їсть і демонстративно відсуває тарілку. Не хоче їсти - спокійно і по-дружньому відпустіть її з-за столу, хай терпить до вечері. Врешті здоровий інстинкт візьме своє і їсти захочеться. Не підгодовуйте дитину в проміжках навіть тоді, якщо вона попросить їсти.

Лагідно поясніть, що їсти треба у відведений для цього час. Вечерю у такому разі зробіть дещо раніше. На апетит впливає і зміна обстановки. Підіть на прогулянку й ви побачите, з яким апетитом після цього їстиме ваша дитина. Сміливо довіряйте здоровому інсти¬нктові, закладеному самою природою.

Рецепт 2

Давайте тільки ту кількість їжі, що її з'їдає дитина із задоволенням. Здорова дитина здебільшого споживає стільки, скільки потрібно для її організму. Утримуйтеся від розмов про те, що «дитина мало або майже нічого не їсть», бо вони шкідливі. Своєчасно включайте в раціон дитини різноманітні, рекомендовані для її віку, страви та, проявляючи такт і наполегливість, привчайте їсти все, що корисне для неї. Дотримуйтесь режиму харчування. Пам'ятайте, що апетит частково залежить від сервірування столу, естетичного оформлення страв, уміння дитини користуватися ложкою, виделкою, во¬лодіння елементарними навичками культури споживання їжі.

Народна мудрість про їжу і харчування

• Апетит з їжею прибуває.

• Паляниця - хлібові сестриця.

• Поволі, хлопчику: раз хліба, два борщику.

• Хто з собою хліб носить, той їсти не просить.

• Де ви, пироги? Тут є ваші вороги.

• Пиріг животові не шкодить.

• З'їла борщик до кришечки, щоб не боліли кишечки.

• Смачні борщ і каша, якщо там є шматочок м'яса.

• В гурті і каша добре їсться.

• Вівсяна каша сама себе хвалить, а гречану люди хвалять.

• Як їсть дитина, то тішиться родина.

• Не. кусай більше, як у рот влізе, бо вдавишся.

• Мало вкусиш - швидше прожуєш і проковтнеш.

• Коли гаряче, то студи, козаче.

• Душа міру знає.

• Виїв ще й облизався.

• Аби що до губи, будуть їсти зуби.

• Гороху треба їсти потроху.

• 3 гречки та проса - і каша, і паша.

Кiлькiсть переглядiв: 658

Коментарi