Методична робота з правового виховання


Форми, методи і засоби морально-правової роботи з дітьми

(методичні рекомендації)

Провідним видом діяльності для дитини є ігрова діяльність. Гра – та чарівна паличка, яка перетворює процес навчання на цікаву, захоплюючу пригоду. Гра орієнтує малюка в соціальній дійсності виховує в нього прагнення до суспільно значущої і суспільно оцінюваної діяльності. Грі дітей треба приділяти велику увагу і тому, що в ній формується характер, вольові якості, відбувається «навчання життю» за певними правилами. Інакше кажучи, у грі діти регламентують свою поведінку за допомогою правил. Вони поводяться природно та невимушено. У грі виховується позитивна самооцінка та формується на її підставі «Я»-концепція. Використовуючи різноманітні ігрові вправи, діти набагато легше засвоюють матеріал, працюють із більшим зацікавленням.

У плані виховної роботи з дошкільниками доцільно проводити:

- ігри- вправи на актуалізацію «Я»;

- ігри-вправи, в яких дітям пропонується розв'язати ситуації з певним морально-правовим змістом;

- дидактичні ігри, наприклад, «Порівняй героїв казок», «Яке право «Що добре, а що погано», «Східці правди (доброти, ввічливості)» та інші;

• ігри-стратегії та сюжетно-рольові ігри.

Необхідно зазначити, що процес усвідомлення дитиною себе як реально діючої особи перебуває під сильним впливом-так званого ідеального самообразу. Він формується на ранніх етапах розвитку особистості в умовах позитивних емоційних контактів дитини з близькими дорослими, а також внаслідок ототожнення себе з героями казок, оповідань - носіями високих моральних якостей. Тому необхідно широко звертатися до творів художньої літератури та усної народної творчості. Завдяки вмілому педагогічному керівництву можна спрямувати емоційне сприймання дошкільниками художніх творів у русло моральної та правовиховної освіти.

Особливого визнання здобула звичайно, казка як доступний і впливовий жанр народної творчості. Казкові сюжети, побудовані на протиставленні добра і зла, їх боротьбі, містять яскраві приклади гуманної та антигуманної поведінки. Засуджуючи зло, викриваючи жорстокість, казки переконують у необхідності взаємин на засадах добра і гуманізму. Тому пропонується читання творів художньої літератури, зокрема, казок із подальшим їх обговоренням.

Доцільно проводити літературні ігри, які можуть бути як складовлю частиною занять з художньої літератури, так і проводитися окремо як мовленнєві заняття на літературному матеріалі. У них може брати участь невелика група дітей, щоб кожна дитина мала можливість проявляти свою ініціативу:

Пропозиції щодо таких занять:

  • намалювати словесний портрет дійових осіб;
  • придумувати інше закінчення казки;
  • придумувати сюжет, коли казкові герої змінюють свою поведінку, і їхні вчинки вже не завдають болю, кривди, зневаги іншим;
  • ввести в казковий сюжет новогго героя;
  • уявити себе на місці того чи іншого персонажа, передавати його стан, почуття тощо;

Із старшими дошкільниками необхідно провдити морально- етичні бесіди на такі теми: “Правила доброти”, “Наші обов'язки”, “Як я можу допомогти батькам”, “Правила чесності”, “Добрі та погані вчинки” та інші.

Як відомо, діти дуже люблять розваги. Розвага проводиться з метою узагальнення всього, чому діти навчилися. Добираючи їх, педагогам потрібно застосовувати матеріал, що має і правовиховну цінність. Пісеньки, вірші, сценки ненав'язливо, образно вчить, що соромно лінуватися, бути нечупарою, ображати менших і слабших, казати неправду і т. д. Проте, без попередньої роботи педагога дітвора тільки сміється з «героїв» творів, не роблячи для себе ніяких висновків. Отже, слід посилити емоційні акценти бесід- адже діти сприймають світ передусім серцем, почуттям, а вже потім розумом. Тому необхідно про негативне завжди говорити з відразою, огидою, гнівом, презирством, а про позитивне - захоплено, зі щирою повагою.

У правовиховній роботі з дітьми доцільно також використовувати засоби театру. Використання театру та елементів театралізованих дій розширює владу свідомості над емоційно-інстинктивною сферою людини. Мистецтво театру впливає не тільки на свідомість актора та глядача, а й на глибинні психічні процеси. Дитина не усвідомлює того глибинного сліду, який залишає в її душі знайомство з театральною виставою, участь у драматизаціях або театралізованих діях, а дорослий бачить «відгуки» благодійного впливу мистецтва в поведінці,

Формування у дитини дошкільного віку свідомої безпечної поведінки та найпростіших правових знань базується на прикладах поведінки дорослих. Тому необхідно особливу увагу приділяти роботі з батьками.

Робота з батьками.

Як відомо, провідну роль у вихованні дітей відіграє сім'я. Це - перший осередок виховання людяності, національної свідомості, патріотизму й демократизму. Тут прищеплюють дітям здорові норми та навички культурної поведінки, вчать шанувати рідну мову, національні звичаї і традиції, готують до життя. Саме родина закладає підґрунтя вихованості, особлива міцність якого пояснюється тим, що базується воно на любові між батьками і дітьми та теплі кревних взаємин.. Далеко не завжди у сім'ях пошановують права дитини, сприяють вихованню вільної, самостійної, відповідальної і демократично орієнтованої особистості.

Головне у співпраці з кожною сім'єю - допомогти батькам зрозуміти і сприйняти сучасні гуманістичні ідеї та орієнтири, які ґрунтуються на повазі до особистості дитини, турботі про її всебічний розвиток.

Перші уроки стосунків із навколишнім світом дитина дістає в батьківському домі, через недостатність життєвого досвіду все, що вона тут спостерігає, сприймається нею як норма, як модель людських взаємин, еталон для власної поведінки. Батьки повинні зрозуміти, що не можна вимагати від дитини виконання будь-якого правила, якщо дорослі самі не завжди ним керуються. Роботу з батьками потрібно спрямувати на формування правового світогляду батьків та на активацію їхньої уваги й підвищення інтересу до проблем захисту прав та гідності дітей. Родина і дитячий садок повинні гармонійно співдіяти на основі взаємної поваги і підтримки, дотримання прав та виконання обов'язків обох партнерів як однодумців. Роз'яснюючи батькам важливість і норми морально- правового виховання дитини, потрібно постійно проводити просвітницьку роботу з батьками, яка включає:

  • ознайомлення з полроженнями Конвенції ООН про права дитини, із Законом України «Про охорону дитинства»;
  • оформлення виступів фахівців;
  • відвідання дітей удома з метою вивчення соціаьно-педагогічних умов родинного виховання, ставлення батьків до своєї дитини, її емоційне самопочуття вдома;
  • анкетування батьків;
  • залучення батьків до підготовки та проведення свят, розваг, виставок малюнків;
  • організація зустрічей та бесід із батьками, чиї професії покликані захищати права та безпеку в суспільстві;
  • проведення батьківських зборів, індивідуальних бесід на тему морально-правового виховання дітей та дотримання прав дитини в сім'ї.

Робота з батьками охоплює коло питань з таких тем:«Виховання дітей – спільна справа дітей і педагогів», «Роль сім'ї у розвитку особистості дитини», «Дотримання прав дитини. Обов'язки батьків. Конвенція ООН про права дитини», «Вікові особливості дошкільника», «Етика стосунків у сім'ї», «Типові помилки у сімейному вихованні», «Культура спілкування», «Наскільки самостійна ваша дитина», «Щаслива сім'я. Яка вона?». Критерієм результативності морально- правового виховання дошкільників виступає сукупність таких показників: знання дитиною способів поведінки за певними моральними правилами, дотримання їх у різних видах діяльності – у грі, в іграх- заняттях, у трудовій діяльності; розуміння значення моральної поведінки; знання дитиною елементарних прав та обов'язків дитини, розуміння зв'язку між поняттями: «право», «правило», «честь», «обов'язок», розуміння свого статусу в суспільстві, вміння аналізувати поведінку дорослих стосовно дітей, прагнення дитини до високої самооцінки. Розуміння дітьми морально- правового змісту способів поведінки сприяє перетворенню зовнішніх, об'єктивно заданих правил поведінки у внутрішні мотиви.


ПРАВОВИЙ СЛОВНИЧОК

Адвокат - особа, яка надає юридичну допомогу, здійснює

Акт - дія, подія, вчинок. Указ, постанова державного, суспільного

Акція - цінний папір, який дає право власникові на участь у справах і прибутках підприємства.

Багатодітні сім'ї — сім'ї', в яких доглядають та виховують трьох або більше дітей віком до 16 років.

Балотуватися - висувати свою кандидатуру на виборах.

Безпека - стан, коли кому-, чому-небудь ніщо не загрожує.

Безробітні — працездатні громадяни працездатного віку, які з належної від них причини не мають заробітку через відсутність відповідної роботи, зареєстровані в державній службі зайнятості, шукають роботу і хочуть

Виховання - залучення дитини до системи вироблених людством вартостей, організація умов для їхнього духовного зростання, формування основ ціннісного ставлення до дійсності, створення фонду "хочу".

Відпочинок - відновлення сил (після роботи, втоми) зміною або припиненням діяльності, руху тощо.

Власник - господар якихось речей або майна на правах приватного або суспільного володіння.

Власність - майно, яке належить кому-, чому-небудь.

В'язниця - приміщення для утримання осіб, позбавлених волі.

Гарантувати - обіцяти, ручатися за виконання чогось.

Гасло - заклик в усній чи писемній формі.

Гідність - самооцінка особистості, яка захищається законом; поважання позитивних якостей в собі та в інших людях.

Гріх - порушення загальнолюдських моральних правил.

Громадянин - особа, яка постійно проживає в якій-небудь державі, користується наданими їй правами та виконує належні їй обов'язки.

Громадянство - політична і правова приналежність особи до певної держави, перебування особи серед громадян держави.

Гуманний - людяний, доброзичливий у ставленні до інших.

Дбайливий — який турбується про когось або що-небудь.

Дбати - турбуватися, піклуватися.

Декларація - офіційна, урочиста, програмна заява принципового характеру вищих органів державної влади однієї чи декількох держав, політичних партій, інших організацій, яка може бути доведена до загального відома.

Декрет - указ уряду, закон.

Демократія - форма управління, політичний лад, при якому влада належить народові.

Депутат - член державної влади, обраний виборцями.

Документ - діловий папір, який підтверджує право на що-небудь.

Закон - документ, нормативний акт, приинятий органом державної влади, загально-обов"язкове правило, те, що визнається обов'язковим.

Законодавство - сукупність усіх законів, що діють у якій-небудь державі.

Захист - охорона, оборона кого-, чого-небудь від нападу, замаху, удару. Місце, притулок, споруда, де можна заховатися від кого-, чого-небудь;

Збиток - матеріальна втрата.

Злочин - суспільно небезпечна дія, що порушує встановлені норми, закони; неприпустимий, недозволений вчинок.

Зневажати - принижувати, ображати кого-небудь.

Конвенція - угода, міжнародний договір з якогось одного спеціального питання, що визначає права та обов'язки держав у певній галузі.

Конституція - Основний Закон держави, що закріплює суспільний та державний устрій, політичну систему суспільства, порядок утворення державних органів, визначає основні права та обов'язки громадян тощо.

Мешканець - особа, яка займає якесь приміщення як житло.

Міліція - державний озброєний орган виконавчої влади, який захищає життя, здоров"я, права і свободи громадян, власність, природне середовище. Міжнародний - який стосується відносин між народами і країнами.

Навчання - засвоєння дитиною знань, оволодіння вміннями та навичками, здатність використовувати їх у житті, формування культури пізнання, створення фонду "можу".

Населення - люди, що перебувають на території даної держави.

Наслідник - особа, яка одержала спадщину або має право на одержання п. Обов'язок - те, що підлягає безумовному виконанню. ООН - Організація Об'єднаних Націй.

Освіта - процес засвоєння знань, навчання, сукупність знань, здобутих у результаті систематичного навчання.

Оселя - приміщення для проживання людей; житло.

Повноваження — право на здійснення чогось.

Правило - положення, твердження, що виражає певну закономірність, постійне співвідношення певних явищ; ухвала, яка служить для керівництва якоюсь дією; норма.

Право - система обов'язкових для всіх, формально визначених правил поведінки, які встановлюються або дозволяються державою.

Президент — глава.

Проект - попередній текст якого-небудь документа, що виноситься на обговорення, затвердження.

Ратифікація - затвердження вищим органом державної влади міжнародної угоди, що надає їй юридичної сили.

Свобода - відсутність політичного й економічного гноблення, утиску й обмежень у житті суспільства. Перебування не під арештом, на волі.

Сім'я - група родичів, які живуть разом.

Справедливість - категорія морально-правової свідомості, принцип моралі, у праві може бути основою переконливості, вказує, що перед законом усі рівні.

Стаття - розділ, параграф у юридичному документі, словнику тощо.

Угода - договір між окремими особами, організаціями, країнами, в якому визначені права і обов"язки договірних сторін.

Честь — позитивна оцінка особи, яка захищається законом.

Честь і гідність - немайнові і невідчужувані блага особистості, які охороняються законом.

ЮНІСЕФ - Дитячий Фонд Організації Об"єднаних Націй.

Юрист - фахівець із юридичною освітою, практичний діяч з правознавства: прокурор, суддя, юридичний консультант.

Юстиція - державна судова діяльність; правосуддя; сукупність державних органів, що займаються судочинством.

Кiлькiсть переглядiв: 2728

Коментарi